Hakkımızda

Misyonumuz ve Meze kültürümüz

 

Lezzetleri ile Taze Mezze sofra geleneklerini  yaşatmaya çalışmayı misyon edindik

Adı ne olursa olsun sofradaki, samimiyettir, sohbettir  meze. Bu yüzdendir ki küçük miktarlarda servis edilir, küçük lokmalar halinde yenir. Çünkü amaç uzun soluklu bir sohbettir.

Meze; ana yemekten ayrı hazırlanan, başlangıç olarak nitelendirilebilecek, küçük porsiyonlarda sunulan, lezzetli ve kültürümüzde yeri vazgeçilmez olan yiyeceklere denir ve daha çok alkol yanında tüketilir.

Meze kültürü, yemek yemeyi doymak için değil keyif için yemeye dönüştürdü. Artık sofralarda sadece karın doyurulmuyor, yemek keyfe dönüşüyor.

Mezeler hafif yiyecekler olmalıdır ve kesinlikle küçük porsiyonlarda sunulmalıdır. Meze karın doyurulacak kadar büyük sunulursa bütün anlamını yitirmiş olur. Her mevsimde, o mevsimin sebzeleriyle hazırlanmalıdır

Meze sofraları kurulmadan bardaklar doldurulmadan önce genellikle masaya ‘altlık’ alınır ki sindirimi kolaylaştırsın.

Meze öncesi gelen altıklar, hayvansal protein ve yağ bakımından ne kadar zengin olursa mideyi o kadar rahatlatırmış. Bu yüzdendir ki meze sofralarında tabaklarda ilk olarak beyaz peynir gelir.

Meze sofrasının örtüsü mutlaka beyaz olmalı,

Zengin İstanbul meze kültürü mutfağı ve ülkemizin çeşitli yöre tatlarından derlediğimiz menümüzdeki klasik meze çeşitlerini seveceğinizi tahmin ediyoruz…

 

Afiyet olsun

 

MESAJ GÖNDER
Görüşmeyi Başlat
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?